خانه » دسته‌بندی نشده » هوش مصنوعی دست در دست اینترنت اشیا

هوش مصنوعی دست در دست اینترنت اشیا

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند استفاده از اینترنت اشیا را تغییر داده و احتمالاً آن را بهبود بخشد؟

برای شروع باید گفت اینترنت اشیا داده‌های بسیار زیادی را به وجود می‌آورد. این داده‌ها را می‌توان به دست آورد و تحلیل نمود. ولی انجام این ردیابی از طریق تلاش‌های انسانی با توجه به حجم داده‌ها کاری واقع‌بینانه نیست. هوش مصنوعی نقش مهمی در ردیابی و جستجو در انبوهی از داده‌های اینترنت اشیا و تبدیل آن‌ها به مواردی کاربردی، بر عهده دارد. در ذیل نمونه‌هایی از چگونگی تعامل مستحکم هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در بهبود حوزه‌هایی همچون برق، خدمات درمانی، طراحی سیستم و امنیت آورده شده است.

هوش مصنوعی و بهره‌مندی مداوم از جریان برق

نمونه خوب ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، ترموستات منزلتان است. تصور کنید ترموستات شما روشن و درنتیجه به اینترنت اشیا وصل است، اگر در یک روز واقعاً گرم تأسیسات برق محلی دچار نوسانات برق شود چه اتفاقی می‌افتد؟ در شیوه سابق، سیستم دارای بار اضافه می‌شود و سپس کارکنان خدمات باید جهت رسیدگی به مشتریان و بازگردانی سرویس به حالت عادی، وقت و هزینه صرف کنند.
در دنیای اینترنت اشیا ، کارمندان خدمات می‌توانند ببیند چگونه وسایل به سیستم متصل شده‌اند، سپس برای کنترل نوسانات برق، مثلاً همه ترموستات‌ها را سه درجه بالا ببرند.
هوش مصنوعی تعبیه‌شده درون وسایل می‌تواند کارکنان خدمات را از نوسانات قریب‌الوقوعی مطلع کند که برای رفع شدن نیازمند دخالت انسانی است. یا اینکه هوش مصنوعی می‌تواند پیچیده‌تر از این‌ها باشد و به شکل فعال درجه همه ترموستات‌ها را در خانه‌ها و محل کسب‌وکارهای غیرضروری سه درجه بالا برد، درحالی‌که ترموستات را در تأسیسات حساس به دما نظیر بیمارستان‌ها و انبارهای سردکننده ثابت نگه می‌دارد.
سیستم اینترنت اشیا در برابر سیستم‌های دیگر پیشرفت عظیمی محسوب می‌شود، ولی با داشتن هوش مصنوعی می‌توانیم نتایج بهتری نیز داشته باشیم که به با فرمان‌ها و یا به‌طور خودبه‌خود فعال می‌شوند.

حفظ جان انسان‌ها با هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

اگرچه داشتن ساعت‌های فیت بیت و اپل برای تناسب‌اندام خوب است، اما لطف استفاده گسترده از سنسورهای پوشیدنی در این است که پزشکان و پرستارها می‌توانند خدمات درمانی بهتری نسبت به قبل فراهم آورند. گجت‌های پوشیدنی مدام در حال پیچیده‌تر شدن هستند و کم‌کم به‌جای اینکه فقط ضربان قلب و سرعتتان را به هنگام دویدن بسنجند، قادر خواهند بود به هنگام تشخیص وقوع حمله قلبی به پزشکتان پیام هشدار بفرستند.
هوش مصنوعی می‌تواند این کار را حتی یک سطح بالاتر ببرد. فناوری‌ای را تصور کنید که هشدار را دریافت می‌کند، و هنگامی‌که بیمارستان و پزشکتان را خبر می‌کند، مسیر نزدیک‌ترین آمبولانس به شما را نیز ردیابی می‌کند. بعدازاین ماشین خودکار پزشکتان را روشن و هدایت می‌کند (ماشین به‌خودی‌خود یک وسیله اینترنت اشیا است) و او را هرچه سریع‌تر به بیمارستان می‌رساند. بنابراین اضافه کردن هوش مصنوعی و اینترنت اشیا باعث می‌شود ثانیه‌های حساس برای حفظ جان افراد از دست نروند.
میدانید اکنون هوش مصنوعی تا کجا پیش رفته است؟ یک مطالعه که اوایل امسال منتشر شد نشان داد هوش مصنوعی در پیش‌بینی حملات قلبی در بسیاری از موارد حتی از پزشکان دقیق‌تر است! جالب است، نه؟

وسایل کسل‌کننده ولی مهم

هوش مصنوعی قادر است به اینترنت اشیا در دو حوزه طراحی سیستم و امنیت نیز کمک کند. اینترنت اشیا شامل همه‌چیز ازجمله سنسورهای بسیار اساسی تا ابزارهای پیچیده ایست که با هوش پایه برنامه‌ریزی شده‌اند. در این مرحله، انسان‌ها تصمیم می‌گیرند تا چه حد هر لایه اینترنت اشیا را باهوش طراحی کنند. بااین‌حال، همان‌طور که هوش مصنوعی پیشرفت می‌کند گنجینه داده‌های رسیده از وسایل اینترنت اشیا را تفسیر می‌کند و درمی‌یابد در کجا سنسورهای بهتر می‌توانند دیدگاه‌های بیشتری فراهم آورند که به ما برای تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.
از طرف دیگر، هوش مصنوعی می‌تواند با دانستن اینکه در کجا داده‌های بیشتر منجر به پیامدهای بهتر نمی‌شود از ساخت بیش‌ازحد سیستم جلوگیری کند. به‌عبارت‌دیگر، با استفاده از سنسورهای پایه اینترنت اشیا می‌توانیم در پول‌هایمان صرفه‌جویی کنیم. و آن را در ابزارهای مفیدتری سرمایه‌گذاری کنیم!
همچنین هوش مصنوعی در مقایسه با انسان می‌تواند به شیوه‌ای بهتر و مؤثرتر مانع از نفوذ در اینترنت اشیا باشد. پیش‌ازاین یادگیری ماشینی در جهت پیش‌بینی رفتار امن ابزارهای اینترنت اشیا و کمک به حفظ امنیت سایبری استفاده می‌شده است. البته افرادی که سعی می‌کنند به اینترنت اشیا نفوذ کنند نیز می‌توانند از هوش مصنوعی جهت تحلیل ضعف‌ها و استفاده از آن‌ها استفاده نمایند، در بسیاری از موارد، هوش مصنوعی شمشیری دو لبه است. اگر از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به شکلی خردمندانه استفاده کنیم، می‌تواند فواید بسیار جالبی برای مردم و جهان به ارمغان آورند.

منبع: venturebeat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *